Archiwum tagu: sprzedaż

Kupno domu, jakie dokumenty okazuje sprzedający?

Kupno domu, jakie dokumenty okazuje sprzedający? Jeśli masz zamiast kupić dom musisz dokładnie wiedzieć, jakich dokumentów możesz się domagać. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, aby mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku. Przy pierwszym spotkaniu sprzedający powinien okazać akt posiadania oraz odpis księgi wieczystej. Księga wieczysta jest rodzajem zabezpieczenia dla sprzedającego, ponieważ ma pewność, że nie kupuje domu obciążonego hipoteka i że nie ma, co do niego innych nabywców. Nie może zabraknąć tutaj też pełnej dokumentacji związanej z domem, czyli pozwolenia na budowę, aktualnego projektu budowlanego oraz dziennika budowy. Analiza zgromadzonych dokumentów pozwoli nam na sprawdzenie czy podczas samej budowy domu nie doszło do samowoli budowlanej oraz czy wszystko wykonane zostało w zgodzie z planem domu. Dokumenty te przydają się też podczas ewentualnej awarii prądu czy też wody znacznie ułatwią nam prace remontowe. Jeśli natomiast osoba sprzedająca twierdzi ze nie posiada większość wymaganej dokumentacji wówczas musimy być czujni i raczej zalecane jest, aby nie korzystać z takiej sprzedaży domu. Może skończyć się to nawet wizytą nadzoru budowlanego i karą za nie legalnie postawiony budynek mieszkalny. Aby nie mieć nieprzyjemności watro z głową wybierać dom do kupienia.

Przyczyny sprzedaży domu?

Przyczyny sprzedaży domu? Marzenie o posiadaniu własnego domu jest dla wielu ludzi priorytetem. Z czasem niektórzy jednak muszą się pozbyć swoich czterech kątów, zazwyczaj z przyczyn nie do końca zależnych od nich samych. Ludzie najczęściej sprzedają dom, ponieważ przeprowadzają się z miasta na wieś lub odwrotnie. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy szybko się aklimatyzują. Kolejną przyczyną jest wzrost kosztów utrzymania takiego domu. Budując dom myślimy, że będzie wielopokoleniowym tym czasem dzieci wyprowadzają się a rodzice zostają w ogromnej przestrzeni, którą trudno jest ogrzać, posprzątać w podeszłym wieku. Względy ekonomiczne popychają wielu ludzi do rezygnacji z dobytku całego życia na rzecz wygodnego mieszkania z rodziną lub w tańszym bokowisku. Kolejnych przyczyn upatruje się w złym stanie technicznym domu, najczęściej ludzi starszych nie jest stać na regularne naprawy, co w konsekwencji prowadzi do niszczenia budynku. Ten ostatni powód dla samej budowli jest najgorszym, ponieważ zniszczone domy mają najmniejsze szanse na sprzedaż na rynku wtórnym. Bez względu na to, jakie mieliśmy powody sprzedaży naszego domu watro dobrze go przygotować odświeżyć, aby cieszył się zainteresowaniem na pierwszej wizycie.

Jak sprzedać dom?

Jak sprzedać dom? Jeśli posiadamy budynek, w którym nie zamieszkujemy watro jak naj szybciej go sprzedać. Każdy dom nie zamieszkały przez długie lata po prostu niszczeje. Z czasem spada też cena za jego kupno. W przypadku sprzedaży liczy się niestety czas. Jest kilka sposobów, aby sprzedać nieruchomość, możemy tutaj posłużyć się środkami masowego przekazu, czyli umieścić stosowne ogłoszenie na internecie czy gazecie. Wielu ludzi a więc potencjalnych klientów właśnie w tym miejscu szuka nieruchomości do kupienia. W ogłoszeniu takim watro zawrzeć odpowiednie dane budynku, czyli położenie wielkość i rozkład pomieszczeń. Nie zapomnijmy też o kilku zdjęciach kupujący zawsze są bardziej zainteresowani, kiedy mogą spojrzeć na budynek. Innym sposobem jest wystawienie odpowiedniej tabliczki przed posesją. Taki typ sprzedaży najbardziej preferują amerykanie. Dzięki tabliczce i numerowi kontaktowemu możemy zwabić potencjalnego klienta lub rozesłać wici, że dany obiekt można kupić. Poczta pantoflowa często jest lepsza niż środki masowego przekazu. Jeśli z kolie nie mamy czasu na zabawę w sprzedaż powinniśmy wynająć do tego celu fachowca, czyli pośrednika on zajmie się wszystkim za niewielką prowizją.

Ukrywanie wad domu przy jego sprzedaży

Ukrywanie wad domu przy jego sprzedaży Sprzedaż domu to wielkie przedsięweźcie. Musimy dokładnie wszystkie pomieszczenia opisać i przygotować się na wizytacje. Chcąc sprzedać dom wielu ludzi nie działa zgodnie z prawem tj. tuszuje wady w nadziei na czysty zysk. Najczęściej ukryte wady dotyczą ścian, podłóg oraz dachu. Elementy te widzimy gołym okiem jednak pod warstwą farby lub świeżej tapety nie wyglądają na zawilgocone czy też w złym stanie. Co ważne to sprzedający powinien poinformować o ewentualnych wadach, ponieważ kiedy zostaną wykryte nawet po sprzedaży kupujący może odstąpić od umowy. Jeśli sprzedający nie będzie brał pod uwagę argumentów kupującego wszystko może potoczyć się na drodze postepowania karnego. Co ważne wszystkie wady wcześniej czy później można wykryć, więc jest to gra nie watra zachodu. Wystarczy tylko mała przebudowa lub wymiana instalacji, aby wykryć ukryte wady. Wielu sprzedających jest w tej kwestii nieuczciwych. Zdrowy rozsadek przegrywa z chęcią szybkiego zarobku. Szczególnie wady domu ukrywane są w budynkach pochodzących z rynku wtórnego. Stare domy odnawia się tylko wizualnie, ale najczęściej pod warstwa farb problem nadal istnieje. Watro dokładnie sprawdzać kupowaną inwestycje, aby później nie żałować poniesionego nakładu.

Przedwstępna umowa sprzedaży

Przedwstępna umowa sprzedaży Kiedy chcemy nabyć jakąś nieruchomość powinniśmy pomyśleć o zawarciu umowy przedwstępnej. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko dla kupującego, ale też i sprzedającego. Umowa taka ma luźny charakter, ale są elementy, które po porostu musi zawierać. Zaliczamy do nich przede wszystkim oznaczenie stron. W tym punkcie zawieramy informacje dotyczące osoby kupującej i sprzedającej. Znajdą się tutaj imiona, nazwiska, adresy, pesele czy nawet imiona rodziców. Kiedy kupującym lub sprzedającym nie jest osobą fizyczną tylko podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, w umowie powinna znaleźć się nazwa działalności oraz numer nip. Kolejnym ważnym punktem powinno być oświadczenie sprzedającego, w którym to podaje się za jedynego właściciela danej nieruchomości. Następnie zawieramy informacje dotyczące charakteru działki, czyli czy jest budowlana, rekreacyjna, jej położenie, numer księgi wieczystej, jeśli ją ma oraz powierzchnie, która jest bardzo ważna. Nie możemy pominąć też ceny za dom oraz ziemię. W tym punkcie warto zaznaczyć ilość zadatku tak, aby wszystko zostało uregulowane prawnie. Na koniec zostają elementy standardowe jak podpisy, daty zawarcia umowy lub klauzula kary, jeśli któraś ze stron odstąpi od umowy.