Archiwum kategorii: Domy i mieszkania

Co zrobić kiedy właścicielem domu jest ktoś inny?

Co zrobić kiedy właścicielem domu jest ktoś inny? Rynek nieruchomości jest bardzo trudny. Nawet, kiedy nadarzy się dobra okazja na zakup domu musimy być ostrożni. Bardzo często czyhają na nas liczne pułapki, największą jest, kiedy dom i właściel nie mają założonej księgi wieczystej. Tylko taki dokument potwierdzony notarialnie daje nam pewność, że dom nie jest obciążony kredytami lub innymi zaległościami. Księga wieczysta wskazuje także na prawdziwego właściciela danego budynku. Co zrobić, kiedy dom nie ma księgi wieczystej i okazuje się, że jego właścicielem jest ktoś inny? Jest to bardzo trudna sytuacja, ale nie bez wyjścia. Powinniśmy wówczas wszcząć postepowanie sadowe w celu zwrotu należności oraz kosztów, jakie ponieśliśmy w wyniku takiej transakcji. Jeśli w wcześniej w umowie kupna zastrzegliśmy kary umowne to również możemy o nie walczyć. Zazwyczaj możemy z kar umownych uzyskać kwotę równą pięciu procent wartości nabytego domu. Co ważne kare taką można uzyskać poprze działanie komornika nie trzeba czekać na postepowanie sadownicze, które może trwać długo. Kupując dom musimy liczyć się z ogromnymi kosztami, myśl o własnym koncie nie powinna uśpić naszej czujności, ponieważ bardzo szybko może okazać się, że marzenia są tylko mrzonką.

Ukrywanie wad domu przy jego sprzedaży

Ukrywanie wad domu przy jego sprzedaży Sprzedaż domu to wielkie przedsięweźcie. Musimy dokładnie wszystkie pomieszczenia opisać i przygotować się na wizytacje. Chcąc sprzedać dom wielu ludzi nie działa zgodnie z prawem tj. tuszuje wady w nadziei na czysty zysk. Najczęściej ukryte wady dotyczą ścian, podłóg oraz dachu. Elementy te widzimy gołym okiem jednak pod warstwą farby lub świeżej tapety nie wyglądają na zawilgocone czy też w złym stanie. Co ważne to sprzedający powinien poinformować o ewentualnych wadach, ponieważ kiedy zostaną wykryte nawet po sprzedaży kupujący może odstąpić od umowy. Jeśli sprzedający nie będzie brał pod uwagę argumentów kupującego wszystko może potoczyć się na drodze postepowania karnego. Co ważne wszystkie wady wcześniej czy później można wykryć, więc jest to gra nie watra zachodu. Wystarczy tylko mała przebudowa lub wymiana instalacji, aby wykryć ukryte wady. Wielu sprzedających jest w tej kwestii nieuczciwych. Zdrowy rozsadek przegrywa z chęcią szybkiego zarobku. Szczególnie wady domu ukrywane są w budynkach pochodzących z rynku wtórnego. Stare domy odnawia się tylko wizualnie, ale najczęściej pod warstwa farb problem nadal istnieje. Watro dokładnie sprawdzać kupowaną inwestycje, aby później nie żałować poniesionego nakładu.

Podnoszenie czynszu przez właściciela

Podnoszenie czynszu przez właściciela Wynajem lokalu często jest jedynym wyjściem dla osób mniej zamożnych. Dzięki wynajęciu mieszkania możemy szybko zamieszkać bez rodziców i żyć na własny rachunek. Dla wielu ludzi jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Wynajmując musimy jednak pamiętać o tym, że mieszkanie nie jest nasze i każde pieniądze, jakie w nie zainwestujemy będą szły na konto osoby wynajmującej nam. Mieszając w wynajętym mieszkaniu musimy liczyć się, z co miesięcznymi opłatami na rzecz wynajmującego. Co prawda może on podnieść kwotę zapłaty, ale nie może być to działanie na naszą szkodę. Najemca nie może dowolnie powiększać opłat i robić tego w dowolnym czasie, go również obowiązują przepisy prawne. Zmiana czynszu może występować tylko dwa razy w roku. Kiedy zdecyduje się powiększyć czynsz, musi także wypowiedzieć najem i podpisać nowa umowę na całkiem innych warunkach. Wynajmujący jest tutaj chroniony trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia. W tym czasie może zastanowić się czy będzie płacić więcej czy też zrezygnuje z wynajmu. Co ważne suma podwyżki musi być uzasadniona i wynosić nie więcej niż 3 procent wartości odtworzeniowej lokali w sakli całego roku. Z wszelkimi nieścisłościami i działaniem na szkodę wynajmujący może walczyć wnosząc pozew jednak to wynajmujący nam ma zawsze większe możliwości prawne i jesteśmy od niego uzależnieni.