Archiwum tagu: dom

Kupno domu w budowie

Kupno domu w budowie Kupno domu z rynku wtórnego może okazać się ogromną pułapką. Nawet, jeśli cena jest obiecująca dom może być w słabej kondycji technicznej, co za tym idzie będzie wymagał dużego nakładu finansowego. Wielu z nas woli uniknąć porażki i decyduje się na kupno domu w stanie budowy. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie i bezpieczne? Jeśli dom jest świeżo ukończony nie musimy się niczym martwić, gorzej, jeśli miał przerwę długoletnią w budowie i był źle zabezpieczony. W naszych warunkach dom pozostaje narażony na silne działanie słońca oraz mrozu. Wszystko to skutkuje niszczeniem ścian oraz konstrukcji domu. Kiedy dom wymaga przerwy w budowie powinien być dobrze zabezpieczony folią oraz odizolowany od zimna. Osiągniemy to poprzez zabicie otworów okiennych deskami. Jeśli w domu ma być piwnica powinniśmy obsypać ja ziemią, aby nie przemarzała. Jest wiele czynników, które mogą nam pomóc zabezpieczyć dom w budowie. Jeśli jednak brak zabezpieczenia i troski ze strony sprzedającego wówczas dom wcale nie musi być w dobre kondycji. Po jego kupnie może okazać się, że wymaga już remontu. Jeśli posiadamy wiedzę na temat tego jak długa był przerwa w budowie domu, powinniśmy argument wykorzystać i negocjować niższą cenę.

Wynajem domu

Wynajem domu Marzenie o własnym kącie często schodzi na drugi plan, kiedy zakładamy rodzinę i musimy zając się wszelkimi opłatami. Nie ma wówczas mowy o kupnie czegoś na własność. Jeśli nasza rodzina jest spora możemy wynająć mieszkanie w bloku, ale warunki metrażowe nie pozwolą nam godnie żyć. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie domu do wynajęcia. Wiele ludzi wynajmuje całe domy lub tylko ich polowe, ponieważ nie jest w stanie ich utrzymać samodzielnie. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ płacimy tylko wynajem jak w mieszkaniu a mamy lepsze warunki bytowe. Zanim zdecydujemy się na takie posuniecie musimy dobrze zapoznać się z historią domu. Czyli dopytać, jakie metraż jest udostępniony, jak będą dzielone rachunki. Wybieraj dom kierujemy się kilkoma kwestiami po pierwsze jego położeniem. Powinniśmy wybierać miejsce jak najbliżej pracy, aby nie koligować z codziennymi obowiązkami. Kolejny aspekt to powierzchni użytkowa musimy jasno sprecyzować, jakie pomieszczenia potrzebujemy. Na końcu najważniejsze, idąc na pierwszą wizytę dokładnie oglądamy dom po to, aby sprawdzić jego stan techniczny i proponowane warunki bytowe. Warto też wskazywać na wady domu abyśmy później nie zostali pociągnięci do ich napraw z własnej kieszeni.

Odbiór domu od dewelopera

Odbiór domu od dewelopera Jeśli nie chcemy kupować kota w worku watro wesprzeć się kilkoma wskazówkami i sprawdzić stan naszego nowego domu. Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest powierzchnia domu i jego rozplanowanie. Większość deweloperów zabezpiecza się i w umowie zastrzega dopuszczalny błąd nawet do pięciu procent powierzchni. Kolejny aspekt to wygląd ścian, muszą być proste oraz gładkie. Bardzo często jednak nie tworzą konta prostego, do sprawdzenia tej wielkości możemy użyć łaty kontrolnej. Naturalnie są tu pewne normy dopuszczające błąd jednak nie mogą być one zbyt duże. Po ścianach przychodzi czas na kontrole podług. Musimy sprawdzić czy są proste a na wylewkach nie ma wypukłości, ponieważ te mogą być przeszkodą w położeniu posadzki a później mebli. Nie możemy pominąć okien i drzwi. Wszystkie te elementy muszą się swobodnie otwierać oraz zamykać. Przy oknach musimy także skupić się na poziomach parapetów oraz sposobie ich założenia. Mieszkanie od dewelopera powinno spełniać wszelkie nasze kryteria, na jakie umawialiśmy się w fazie wykańczania domu. Często jednak firmy prowadza nieco inną politykę i niektóre elementy mogą nas nie satysfakcjonować. W takim wypadku możemy zarządzać obniżenia kosztu albo naprawy.

Kupno domu z rynku wtórnego- sprawdzenie stanu domu

Kupno domu z rynku wtórnego- sprawdzenie stanu domu Rynek wtórny proponuje potencjalnemu inwestorowi domy w stanie surowym lub już takie gotowe do zamieszkania. Jeśli wybieramy drugą opcję musimy pamiętać, że dom ma już pewien wiek i może wymagać remontów, czasem bardzo drogich. Zanim kupimy dom musimy go dobrze obejrzeć, chodzi tutaj nie tylko o strefę wizualną, ale przede wszystkim o stan techniczny. Od niego zależeć będzie, kiedy wprowadzimy się do domu. Znakomitym czasem na sprawdzenie budynku jest pierwsza wizyta wówczas możemy zaglądać do pomieszczeń, sprawdzić ich stan. Najczęściej wychwyconym problemy głównie starych domów jest wilgoć oraz grzyb. Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić czy dom nie jest zawilgocony jest obejrzenie piwnicy. Tam najłatwiej jest dostrzec odpadającą farbę i specyficzny zapach wilgoci. Kolejną kwestią, na która powinniśmy zwrócić uwagę jest sprawdzenie stanu stropu. Wystarczy tylko kilka podskoków, aby wyczuć czy strop nie jest zniszczony i nie ugina się. Wówczas musielibyśmy pomyśleć o wzmocnieniach, co jest bardzo kosztowne. W określaniu stanu domu nie możemy pominąć też okien i drzwi, ponieważ to nimi może uciekać ciepło z naszego domu. Tak na prawdę każdy element domu jest ważny i jego stan. Im więcej jest części zniszczonych tym większy remont nas czeka w przyszłości.

Kupno starego domu

Kupno starego domu Kupując dom musimy przemyśleć dokładnie jego położenie oraz stan techniczny. Starych domów pozbywają się najczęściej osoby w podeszłym wieku, które nie mogą funkcjonować w nim samodzielnie oraz ludzie, których nie stać na ich utrzymanie. Stary dom ma na pewno ogromną historię trzeba jednak sprawdzić czy aspekt historyczny jest również w jego budowie zachowany. Im starsze elewacje, rynny czy dachy tym większe potrzeby przeprowadzenia w domu remontów. W domu starym musimy sprawdzić tak na pardwę każdy element, aby mieć jak najwięcej informacji na jego temat. Zaczynamy od środka domu. Sprawdzamy czy pokoje mają dobrą podłogę oraz ściany. Zazwyczaj z wiekiem te elementy najbardziej ulegają zniszczeniu. Kolejny krok to sprawdzenie piwnicy w pomieszczeniu tym najwięcej dowiemy się o przyszłym domu. To tutaj panuje największa wilgoć i ewentualny grzyb. Powinniśmy również zwrócić uwagę na stan okien i dachu. Przez części te ucieka najwięcej ciepła z pomieszczeń. Niektóre elementy, jeśli nie są bardzo zniszczone mogą poczekać z remontem z kolei całą resztę trzeba wykonywać natychmiast. Dom stary jest ryzykownym posunięciem. Jeśli nie znamy się na budowlance możemy wpaść łatwo w pułapkę, czyli kupić dom w ruinie, którego remont będzie większy niż sama wartość obiektu.