Archiwum: Maj 2015

Kupno domu – kontrola dachu

Kupno domu - kontrola dachu Dach jest ważnym elementem każdego budynku. Dzięki niemu osłonięta zostaje cześć użytkowa mieszkania i co ważne nie ubywa z domu ciepła. Dach izoluje nas pod względem termicznym, ale też powoduje, że mniej hałasu dostaje się do naszego domu. Kiedy kupujemy dom w stanie surowym nie musimy obawiać się kwestii dachu, ponieważ jest on nowy, nie zużyty. Inaczej jest, kiedy dom kupujemy z drugiej ręki. Dachy takie mogą mieć już wiele lat i najczęściej to one są defektem domu. Największym problemem jest przeciekanie dachu, ponieważ wówczas narażona na gnicie jest cała konstrukcja budynku. Przeciekający dach to również kłopot dla nasze elewacji. Regularnie zalewana deszczówką nabiera wilgoci i szybko się niszczy. Kiedy chcemy skontrolować stan przyszłego dachu na początek zawracamy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, najlepszą opcją jest blachodachówka, ponieważ najdłużej może nam służyć. Kolejny aspekt to orynnowanie musi być w dobrym stanie technicznym. Wady dachu łatwo jest wykryć. Pomieszczenia są wyziębionej najczęściej pojawia się w nich wilgoć i grzyb. Ubytki widoczne są nawet na poszyciu. Dach najczęściej jest skorodowany, odbarwiony czy po prostu uszkodzony. Musimy pamiętać, że nie szczelny dach to również zniszczona więźba dachu i podbitka. W takim wypadku musimy przemyśleć czy zmiana dachu będzie na tyle małym kosztem, aby dom kupić.

Kupno domu wieloletniego- sprawdzenie użyteczności pomieszczeń

Kupno domu wieloletniego- sprawdzenie użyteczności pomieszczeń Kiedy budujemy dom od podstaw możemy dowolnie zagospodarować przestrzeń użyteczną. Tak na prawdę to my decydujemy, jaki metraż jest nam potrzebny i jakie pomieszczenia znajdą się w naszym mieszkaniu. Nieco inaczej sprawa przedstawia się, kiedy kupujemy dom wieloletni. W tym przypadku dom ma już wytyczone strefy mieszkalne. Zanim go kupimy watro sprawdzić za pomocą planów jak wyglądają fundamenty i co ewentualnie możemy zmienić w naszym domu. Jeśli konstrukcja nie pozwala na wydzielenie kolejnych pomieszczeń lub jest ich za mało wówczas możemy sprawdzić czy da się zagospodarować przestrzeń na strychu. Wszytko jednak trzeba skonsultować z architektem, który wyda decyzyjne czy przeróbki w domu są możliwe i ile będą kosztowały. Często bywa tak, że aby powstał strych musimy wylać nowy strop, ponieważ stary jest już zniszczony i ugina się. Kolejnym wydatkiem, jaki nam dochodzi są okna na poddaszu i samo pokrycie dachowe, które nie należy do tanich. Takie przeróbki mogą przewyższyć często wartość samego domu. Jeśli zdecydujemy się na kupienie domu wieloletniego musimy liczyć się z pewnymi ogranicznikami. Nie możemy stworzyć przestrzeni podług własnej wizji tylko raczej wkomponować się w to, co już jest wykonane.

Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania Wynajem mieszkania przeznaczony jest głównie dla ludzi młodych, których nie jest stać na kupno własnego mieszkania ani na wzięcie kredytu. Wynajem nie cieszy się w Polsce popularnością. Każdy woli mieć na własność dom czy mieszkanie, aby czuć się bezpiecznie i stabilnie. Ludzie boją się wynajmować, ponieważ po upływie czasu wynajmu najemca wcale nie musi przedłużyć go lub może nawet pozbawić nas mieszkania wcześniej. Jest to trudna sytuacja szczególnie, kiedy posiadamy rodzinę. Kolejną kwestią jest remontowanie, wynajmujący nie chcą wykonywać remontów na własną rękę, ponieważ tak na prawdę inwestują nie we własną przestrzeń. Jest kilka wad najmowania, ale kiedy nie mamy wyjścia może okazać się to jedyną drogą. Wynajmowanie ma także pozytywy, nie zapominajmy o nich. Po pierwsze wynajęte mieszkanie to pełna swoboda, ludzie młodzi nie są przywiązani do jednego miejsca tylko mogą żyć w dowolnym mieście, rejonie. Poza tym wynajem nie wymaga od nas inwestowania dużej gotówki i brania kredytów, które spłaca się przez wiele lat. Swoboda objawia się także w możliwości decydowania, w jakim miejscu chcemy żyć. Kiedy poprawia się sytuacja finansowa możemy zmienić szybko mieszkanie na większe czy w lepszej okolicy.

Kupno mieszkania

Kupno mieszkania Większość z nas, jeśli tylko może kupuje mieszkanie lub dom. Przeciwnie jest w Niemczech gdzie większość ludzi wynajmuje mieszkania i jest z tego zadowolonych. W Polsce jest zupełnie inna mentalność lubimy posiadać coś na własność tylko wyłącznie dla nas. Możemy wówczas inwestować w mieszkanie urządzać je, ponieważ nie czujemy zagrożenia ze wynajemca będzie chciał nam lokal wymówić. Wiele rodzin marzy o własnym mieszkaniu tylko nie posiada na to funduszy lub płynności finansowej, co więc zrobić, aby mieć pieniądze na kupno mieszkania? Mamy w tej kwestii kilka opcji. Po pierwsze kredyt hipoteczny, jaki możemy zaciągnąć w banku. Kredyt nie jest jednak taki prosty, bank musi prześwietlić nas pod kątem wypłacalności. Drugą wadą są wysokie raty kredytu marża bankowa i ubezpieczenia. W rezultacie zaciągnięty kredyt spłacamy prawie w podwójnej wersji. Innym nieco bardziej opłacalnym pomysłem jest skorzystanie z programu mieszkanie dla młodych. W tym przypadku dostajemy pomoc z banku jednak nie jest obciążona takimi opłatami. Jest to pomoc skierowana do ludzi młodych, aby mogli mieszkać we własnym domu i żyć na własną rękę. Tutaj też musimy spełnić kilka zasadniczy kryteriów, co do wieku, oraz wielkości mieszkania, na jakie potrzebujemy dofinasowania.

Jak kupić dom gotowy z zagranicy?

Jak kupić dom gotowy z zagranicy? Często bywa tak, że bardziej opłacalnym dla inwestora jest kupno domu gotowego i jego sprowadzenie niż budowanie go od podstaw. Domy, które można transportować zazwyczaj posiadają lekką drewnianą konstrukcje i można je przewieź w zasadzie w dowolne miejsce. Taki typ zakupu cenią sobie głównie Amerykanie, coraz częściej również Polacy, którym podoba się zagraniczne budownictwo oraz oferowane ceny. Zanim jednak dom do nas trafi powinniśmy sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane. Zarówno polskich, jaki zagranicznych producentów obowiązują takie same normy. Każdy wyrób w tym i dom może być wprowadzony do obrotu tylko, jeśli posiada specjalne oznaczenie ce. Symbol taki oznacza, że dokonano wnikliwej oceny i sprawdzono jego parametry z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. W niektórych wypadkach zamiast znaku ce na budynku czy innym wyrobie może występować inny znak zastępczy w postaci europejskiego zatwierdzenia technicznego. Kiedy już zdecydujemy się na kupno domu z zagranicą musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z długiego transportu. Wszelkie należności powinniśmy płacić po uzyskaniu towaru w tym wypadku domu. Dobrym rozwianiem jest też podpisaniem umowy przedwstępnej, która daje już nam jakieś gwarancje.